اولین جلسه مشترک دانشکده و مجتمع بیمارستانی امیراعلم در حوزه ارتباط علوم پایه

اولین جلسه مشترک دانشکده و مجتمع بیمارستانی امیراعلم در حوزه ارتباط علوم پایه

به گزارش روابط عمومی دانشکده فناوری های نوین پزشکی، دوشنبه 21 مهرماه 99 ، اولین جلسه مشترک اعضای هیات رئیسه این دانشکده با اعضای هیات رئیسه مجتمع بیمارستانی امیراعلم در محل دانشکده با هدف همکاری علوم پایه و بالین برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر علیرضا احمدیان، رئیس دانشکده فناوری های نوین پزشکی، ضمن خوشآمدگویی گفت: قطعا می دانید که دانشکده فناوری های نوین پزشکی قدمت زیادی ندارد و جوان است. شعار و ماموریت اصلی این دانشکده از زمانی که تشکیل شد تقویت همکاری های بین رشته ای با رویکرد تحقیقات کاربردی و فناوری است. این رسالت سنگینی در دانشگاه است چراکه ساختارهای آموزشی نیاز به تغییر در جهت تقویت رویکرد میان رشته ای دارند. یکی از چالش های ما در همه گروه ها شکستن ساختارهای سنتی است. پژوهش ها باید نیازمحور باشند که این با ایجاد همکاری های علوم پایه و بالین محقق خواهد شد. بیمارستان ها نیاز خود را دارند و دانشکده ها تحقیقات خود را انجام میدهند لذا لازم است پیوندی هدفمند میان مراکز تحقیقاتی و دانشکده ها برقرار شود و این رویکرد توسط دانشگاه حمایت شود. ما مدل همکاری بین دانشکده با بیمارستان و مراکز تحقیقاتی آن را طراحی کردیم که در ادامه جلسه ارائه خواهد شد.

در ادامه دکتر حامد عبدالهی، رئیس بیمارستان امیراعلم، گفت: بیمارستان امیراعلم یک بیمارستان جنرال است. انصافاً رشته هایی که داریم مانند جراحی، بیهوشی، پاتولوژی، رادیولوژی و... در یک مسیر حرکت می کنند تا مجموعه ی پرثمری داشته باشیم. بیمارستان امیراعلم یکی از مراکزی است که در سطح خاورمیانه حرفی برای گفتن دارد. به امید خدا بتوانیم با همکاری هم علم را از کتاب به عمل برسانیم و مخصوصا در دوران تحریم خود بتوانیم گامهایی را برداریم و به خودکفایی برسیم.

در ادامه دکتر جعفر آی، معاون آموزشی دانشکده، ضمن درود و سپاس بر پزشکان و پرستاران مدافع سلامت و آرزوی مغفرت و رحمت برای شهدای مدافع سلامت مختصراً دانشکده را معرفی کردند. رسالت و دورنمای دانشکده، معرفی گروه های آموزشی، فعالیت های دانشکده در حوزه آموزش، پژوهش و فناوری، معرفی طرح های گرنت و شرکت های دانش بنیان دانشکده، معرفی محصولات شرکت های دانش بنیان و فعالیت های دانشکده در بحران کرونا ازموضوعاتی بودند که ایشان به آنها اشاره کردند.

در بخش بعدی، دکتر مهدی تهرانی دوست، مشاور علوم پایه و بالین دانشکده گفت:  دانشکده فناوری های نوین با توجه به رشته هایی که دارد میتواند بیشترین ارتباط را با بالین داشته باشد. این ارتباط می تواند در حوزه های آموزش، پژوهش، فناوری و بالین شکل بگیرد. هدف این است که شرایطی مهیا شود تا استادان و دانشجویان دانشکده و بیمارستان بتوانند در فیلدهای مربوط به خود ارتباط برقرار کنند. می توانیم برنامه های آموزشی و پایان نامه های مشترکی فراهم کنیم که بتوانند علوم پایه و بالین را پوشش دهد. در حوزه فناوری نیز برای کشف روش های تشخیصی و درمانی جدید هر دو طرف بتوانند از یکدیگر کمک بگیرند. مواردی نظیر راه اندازی اتاق فکر با حضور اعضای هیات علمی علوم پایه و بالینی، برگزاری دوره راندینگ دانشجویان در بخش های بیمارستان، برگزاری تعدادی از کلاس های عملی مرتبط برای دانشجویان در بیمارستان، تعریف ماموریت های پژوهشی- فناوری برای اساتید آموزشی )فرصت مطالعاتی فناوری(، الزام در مشارکت موثر اعضای هیات علمی بالینی در پایان نامه های علوم پایه، ایجاد دوره های فلوشیپ، ژورنال کلاب و سمینارهای مشترک، ایجاد کارگروه های نیازسنجی و حضور اساتید علوم پایه در جلسات تخصصی بالینی از موضوعاتی است که می توان به عنوان محورهای همکاری دانشکده و بیمارستان نام برد.

سپس دکتر مسعود متصدی، مدیر گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه، گفت: خبر تشکیل این جلسه در شرایط فعلی خبر خوبی بود. موضوع این جلسه موضوعی است که سالها جای خالی آن احساس میشد. به نظر من باید از فیلدهای دیگر آموزش بگیریم. گروه ما در مبحث فناوری نوین چه در قسمت گوش و حلق و بینی و چه در کاشت حلزون نیازمند سل تراپی ها، نانوساختارها و مهندسی بافت است. ما آماده ایم تا با تعریف پروژه ها بر اساس ایده هایی که هم اکنون وجود دارد با دانشکده همکاری کنیم.

 در ادامه دکتر هاشم شریفیان، رئیس بخش رادیولوژی بیمارستان، گفت: حوزه هایی که می شود با هم همکاری کنیم بسیار گسترده است. به خصوص در بخش تصویربرداری که هر روز نیازمند علم جدیدتری است و کاملا به فناوری های نوین وابسته است. پروژه های مشترکی مانند سونوگرافی بر اساس حباب های میکرونی، تصویربرداری مولکولی در ام آر ای و ...  را می توان تعریف کرد.

دکتر مجتبی محمدی اردهالی، رییس مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی بیمارستان، گفت: امروزه به خاطر عدم ارتباط با دنیای خارج کشور بسیاری از موارد ساده در دسترس ما نیست. این ارتباط می تواند شروع یک فعالیت برای رسیدن به تامین نیازهای داخلی کشور باشد. بسیاری از پانسمان ها، چسب ها، پوششش های بافتی برای لاله گوش، بینی و سینوسها، پوشش های پوستی، پرینت سه بعدی از غضروف که در فیلد کاری من است را ما نداریم. می توانیم بسیاری از اینها را با همکاری علوم پایه تحقق داده و به دست آوریم.

دکتر سید مهدی رضایت، مشاور رییس دانشکده، گفت: مبحث همگرایی دنبال این است که بیمارستان، مرکزتحقیقات، دانشکده، گروه های آموزشی و شرکت های دانش بنیان کنار یکدیگر قرار بگیرند. در بحث فناوری های نوین ما نانوفناوری، بیوتکنولوژی، علوم انفورماتیک، مهندسی بافت و ... داریم که اینها باید در کنار هم قرار بگیرند. محصولات شرکت های دانش بنیان نیازمند آزمایشات بالینی هستند، برای مثال داروی سینادوکسوزوم قبلا از خارج از کشور وارد میشد و در حال حاضر خودکفا هستیم. بیمارستان می تواند بیماری هایی به ما معرفی کند که ما روی آن کار کرده و دارویی برایش ساخته شود. زمانی که داروی سیناکورکومین به مرحله بالین رسید خیلی به مانع و مشکل خوردیم در صورتی که اگر ارتباط قوی تری با بالین برقرار شود این مشکلات کم می شود. همچنین بازم میدونم بگم که  امروزه فضای مجازی نقش پررنگی دارد لذا می توان کارگاه ها و سمینارهای مرتبط برای دانشجویان و استادان دانشکده توسط بیمارستان در فضای مجازی برگزار شود.

سپس دکتر رضا فریدی مجیدی، معاون پژوهشی دانشکده و دکتر رامین رحیم نیا، مشاور اقتصاد دانش بنیان دانشکده نیز مطالبی را مطرح کردند.

در پایان اعضای هیات رئیسه دانشکده و بیمارستان تصمیم گرفتند یک دفتر همکاری بر اساس نیازهای بیمارستان و دانشکده تشکیل شود. همچنین مقرر شد تفاهم نامه ای انعقاد شود و نمایندگانی از هر دو طرف به عنوان مسئولان دفتر همکاری های دانشکده و بیمارستان جهت اجرایی کردن برنامه عملیاتی انتخاب شوند.

© تمامی حقوق این وبسایت متعلق به دانشکده فناوری های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.