برگزاری اولین نشست همکاری مشترک بین موسسه دولتی BfR آلمان و گروه نانو فناوری پزشکی دانشکده

برگزاری اولین نشست همکاری مشترک بین موسسه دولتی BfR آلمان و گروه نانو فناوری پزشکی دانشکده

به گزارش روابط عمومی دانشکده  روزهای دوشنبه و سه شنبه 3 و 4 آذرماه 99، اولین نشست همکاری مشترک بین اعضای کارگروه ارزیابی مخاطرات زیستی ناشی از نانو ذرات در موسسه دولتی BfR آلمان و تعدادی از اعضای هیات علمی گروه نانو فناوری پزشکی در دانشکده فناوری های نوین پزشکی در فضای مجازی برگزار شد.

اولین نشست همکاری مشترک بین کارگروه ارزیابی مخاطرات زیستی ناشی از نانو مواد در موسسه Federal Institute for Risk Assessment در برلین و جمعی از اعضای گروه نانوفناوری پزشکی به صورت مجازی در فضای زوم برگزار شد. این نشست همکاری که حاصل طرح mobility با نام Nano Risk SD توسط موسسه نیماد حمایت می­شود، فرصتی برای ارتباط نزدیک محققان ایرانی با همکاران آلمانی فراهم کرد تا بتوانند در مورد نوع و مدل همکاری هم زبان شده و به توافق برسند.

دکتر سید نصرالله طباطبایی، عضو هیات علمی گروه نانوفناوری پزشکی و سرپرست تیم محققین ایرانی گفت: در این نشست اولیه، در خصوص فعالیت­ها، تجربیات و توانمندی­های اعضا بحث و تبادل نظر شد. همچنین راه­کارها و راه­حل های نوین و هوشمند برای ارزیابی سمیت نانو ذرات ارایه و بررسی شد. به­طور خلاصه، با توجه به تنوع فراوان نانو ذرات از نظر شکل، اندازه، و ترکیب، و سرعت بالای روند پژوهش­ها، تصمیم­گیری سریع و اقتصادی در مورد ایمنی آنها همواره مورد توجه کشورهاست. در این پروژه هدف مشخص کردن نقاط قوت و محدودیت هاست تا بتوان راه حل بهتری برای ارزیابی هوشمند سمیت نانو ذرات ارایه داد.  

در این نشست، دکتر محمود قاضی خوانساری استاد و مدیر گروه فارماکولوژی دانشکده پزشکی، سازمان های مرتبط با استاندارد سازی و ایمنی نانو گزارشی از فرایند بررسی نانو مواد دارویی - بهداشتی و آرایشی ارائه کرد.

دکتر شرمین خرازی، عضو هیات علمی گروه نانوفناوری پزشکی، در دو ارایه متفاوت به راه­کارهای مورد استفاده برای مشخصه­یابی سریع ماهیت برخی نانو ذرات در بیرون و درون سلول­ها پرداخت.

همچنین دکتر حسین قنبری، مدیر گروه نانو فناوری پزشکی، به محدودیت­ها و برخی راه کارهای شناسایی سمیت نانو ذرات در حوزه پزشکی اشاره کرد.

در پایان، آدکتر محمد حسین قهرمانی، استاد گروه توکسیکولوژی دانشکده داروسازی، در مورد استفاده از بیوسنسورها در خصوص تشخیص سموم صحبت کرد.

در این جلسه، علاوه بر اعضای تیم آلمانی، دکترThomas Hartung از دانشگاه Johns Hopkins و دکتر Sabina Halappanavar از موسسه فدرال سلامت کانادا در مورد راه­کارهای هوشمند ارزیابی نانو ذرات سخنرانی کردند.

با توجه به این که ایران در جایگاه بالایی در زمینه پژوهش­های مرتبط به نانو در دنیا قرار دارد، مبحث ایمنی به صورت ویژه ای مورد توجه است. این همکاری بین محققان ایرانی درعلم پزشکی و همکاران آلمانی در زمینه تجزیه و تحلیل سمیت مواد می­تواند در پیشرفت هر دو مجموعه در حوزه ایمنی نانو مواد بسیار موثر باشد.

 

© تمامی حقوق این وبسایت متعلق به دانشکده فناوری های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.