14 خرداد سالروز رحلت حضرت امام خمینی (ره) تسلیت باد

14 خرداد سالروز رحلت حضرت امام خمینی (ره) تسلیت باد

 

 رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوري اسلامی ایران (1368 هـ ش)

سیر بیماری امام خمینی از روز اول خرداد ماه سال 1368 هـ ش به طور جدی آغاز شد و تیم پزشکان تصمیم به جراحی دستگاه گوارش ایشان گرفتند. پس از عمل جراحی بیماری درمان نشد و سرانجام امام خمینی در ساعت 20/22 روز شنبه سیزدهم خرداد ماه سال 1368 به ملکوت اعلا پیوست.

با ارتحال امام خمینی، گویی زلزله ‏ای عظیم رخ داده است، بغض ها ترکید و سرتاسر ایران و همه کانون هایی که در جهان با نام و پیام امام خمینی آشنا بودند، یکپارچه گریستند و بر سر و سینه زدند.

 هیچ قلم و بیانی قادر نیست ابعاد حادثه را و امواج احساسات غیرقابل کنترل مردم را در آن روزها توصیف کند. روز چهاردهم خرداد 1368، مجلس خبرگان رهبری، تشکیل گردید و پس از قرائت وصیتنامه امام خمینی  توسط حضرت آیت ‏الله خامنه‏ ای که دو ساعت و نیم طول کشید، بحث و تبادل نظر برای تعیین جانشین امام خمینی و رهبر انقلاب اسلامی آغاز شد و پس از چندین ساعت، سرانجام حضرت آیت ‏الله‏ خامنه ‏ای (رئیس جمهور وقت)  به اتفاق آرا برای این رسالت خطیر برگزیده شد.

وداع مردم با امام خمینی  در روز و شب پانزدهم خرداد 1368، با حضور میلیون ها نفر از مردم تهران و سوگوارانی که از شهرها و روستاها آمده بودند، در محل مصلای امام خمینی برگزار شد. هیچ اثری از تشریفات بی‏ روح مرسوم در مراسم رسمی نبود. همه چیز بسیجی و مردمی و عاشقانه بود. سرتاسر اتوبان و راه های منتهی به مصلی مملو از جمعیت سیاه پوش بود. پرچمهای عزا بر در و دیوار شهر آویخته و آوای قرآن از تمام مساجد و مراکز و ادارات و منازل به‏ گوش می‏ رسید.

در نخستین ساعت بامدادِ شانزده خرداد، میلیونها تن به امامت آیتاللهالعظمی گلپایگانی (ره با چشمانی اشکبار بر پیکر امام نماز گزاردند. مراسم تشییع امام خمینی از مصلی تا مرقد امام خمینی در جنب بهشت زهرا ـ مزار شهیدان انقلاب اسلامی ـ  که به حرم امام خمینی مشهور است، با احساسات غیر قابل کنترل مردم برگزار شد و پیکر مطهر امام خمینی به خاک سپرده شد.

منبع: پرتال امام خمینی

انتخاب حضرت آیت اﷲ امام خامنه ا ي به رهبري (1368 هـ  ش)

انتخاب مقام معظم رهبری یکی از هنرنمایی های مجلس خبرگان بود

انتخاب  رهبر جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ خورشیدی پس از درگذشت حضرت امام  خمینی (ره) بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران، در جلسه فوق‌العاده مجلس خبرگان رهبری انجام شد. در این جلسه آیت الله سید علی حسینی خامنه‌ای رئیس‌جمهور وقت، باتفاق آراء به عنوان رهبر موقت جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد. چند روز پس از همه‌پرسی بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (۶ مرداد ۱۳۶۸) و رسمیت یافتن قانون جدید و حذف «مرجعیت» از شروط رهبری، خبرگان مجدداً تشکیل جلسه می‌دهند و در رای‌گیری مجدد، رهبری دائم آیت الله خامنه‌ای با ۶۰ رأی از ۶۴ عضو حاضر، به تصویب رسید.

نظام هاي حقوقي در دنيا صرف نظر از عنوان «حاکم علي الاطلاق»؛ چه در قالب انتخاب رهبر يا پادشاه يا رئيس جمهور، هر يک بر اساس قاعده حقوقي خاص خود حاکم را انتخاب مي کنند. در نظام جمهوري اسلامي با اذعان به اين امر که حاکم علي الاطلاق خداست و رهبر و ولي فقيه، با واسطه از جانب خداوند، حاکم بر جامعه اسلامي است، انتخاب حاکم و رهبري جامعه طبق اصل يکصد و هفتم قانون اساسي بر عهده مجلس خبرگان رهبري است. شیوه انتخاب رهبر در نظام جمهوری اسلامی ایران بر اساس قانون اساسی که منبعث از آراء فقهای زمانه می باشد بر اساس موازین اسلامی است. در زمان صدر اسلام هرچند يك تشكيلات رسمى به نام مجلس خبرگان وجود نداشت اما نمونه كاركرد چنين مجلسى در تعيين رهبر جامعه اسلامى داراى سابقه تاريخى مى‏باشد. توضيح آن كه، در مورد زعامت سياسى و رهبرى جامعه اسلامى، مسلمانان معتقدند كه پيامبر اكرم(صلى‏الله‏عليه‏وآله) از طرف خداوند متعال براى مقام امامت، ولايت و رهبرى جامعه اسلامى، منصوب شده است و بر اين اساس در مورد تعيين حاكم جامعه اسلامى در زمان حيات پيامبر(صلى‏الله‏عليه‏وآله) نيازى به وجود تشكيلاتى نظير مجلس خبرگان و كار ويژه آن در تعيين رهبر نبود. اما در مورد جانشينان پيامبر(صلى‏الله‏عليه‏وآله)، ميان مسلمانان دو عقيده مختلف به وجود آمد:

 1. شيعه با استناد به آيات متعدد قرآن نظير آيات: «إِنَّما وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِينَ آمَنُوا»، (مائده (5)، آيه 55) ؛ «النَّبِيُّ أَوْلى‏ بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ» (احزاب(33)، آيه 6) و «أَطِيعُوا اللَّهَ وَ أَطِيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ»، (نساء (4)، آيه 59). و دلايل قطعى عقيده داردمنشأ و سرچشمه ولايت، خداوند است، او پيامبر(صلى‏الله‏عليه‏وآله) و ائمه معصومين را به اين مقام منصوب كرده است. حضرت على(عليه‏السلام) نيز از سوى پيامبر اكرم(صلى‏الله‏عليه‏وآله) و خداوند متعال براساس آيه مباركه «يا اَيُّهَا الرَّسوُلُ بَلِّغ مَا اُنزِلَ اِلَيكَ مِنْ رَبِّك وَ اِن لَّمْ تَفْعَل فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ»؛ مائده (5)، آيه 67.، در روز عيد غدير به مقام‏امامت و ولايت جامعه منصوب گرديد.

در احاديث زيادى وارد شده است كه پيامبر اكرم(صلى‏الله‏عليه‏وآله) امامان بعد از خود را يكى بعد از ديگرى مشخص نموده و علاوه بر آن، هر امامى نيز از امامت امام بعد از خود خبر داده است. و هر كدام از اين بزرگواران نيز در زمان حكومت خود و با توجه به فراهم بودن شرايط و نياز جامعه اسلامى، برخى اشخاص معيّن ( نظير مالك اشتر از سوى امام على(عليه‏السلام) را براى اداره برخى شهرها يا ايالت‏ها منصوب كردند. بنابراين در صدر اسلام و دوران حضور امامان معصوم(عليه‏السلام) با توجه به نصب خاص و تعيين دقيق شخص رهبر و حاكم جامعه اسلامى، ضرورت وجود تشكيلاتى مانند مجلس خبرگان و يا كارويژه آن در انتخاب حاكم، منتفى بود.

 2. اهل سنت براى رهبرى جامعه اسلامى پس از پيامبر اكرم(صلى‏ الله‏ عليه‏ وآله)، نظريات و راهكارهاى متعددى همچون اجماع امت، تعيين اهل حل و عقد، نصب از جانب خليفه قبل، و حتى غلبه و زور، مطرح كردند . به صورت كلى‏با انكار نصِّ خاصى از سوى پيامبر اسلام در اين زمينه، معتقد بودند كه: «امت، صاحب حق شرعى در نصب خليفه مى‏باشد. از اين منظر «اهل حل و عقد» در تعيين رهبر و خليفه، كارويژه ايى نظير عملكرد مجلس‏خبرگان را بر عهده دارند؛ و به گروهى اطلاق مى‏شود كه به علم، عدالت، امانت، صداقت، صاحب نظر و خبره بودن در ميان مردم اشتهار دارند و امر اختيار امام و رئيس دولت اسلامى به عهده آنان بوده و كسى را كه صلاحيت دارد، به منصب رئيس دولت منصوب مى‏كنند .چنانكه برخى از علماى اهل سنت تصريح كرده‏اند: «امام از طرف شوراى مسلمين، متشكل از خبرگان و اهل حل و عقد انتخاب مى‏شود و قبول آن بر ساير مسلمين واجب و ضرورى است». نمونه بارز چنين موضوعى، انتخاب عثمان به عنوان خليفه جامعه اسلامى مى‏باشد. بديهى است اين شباهت‏تنها در «شيوه شناسايى و انتخاب رهبر» صحيح بوده اما در «مشروعيت دهى به رهبر» بايد ميان دو نظريه انتصاب ( كه مشروعيت ولى‏فقيه را الهى مى‏داند ) با نظريه انتخاب ( كه مشروعيت ولى‏فقيه را مردمى مى‏داند ) تفاوت قائل شد.

 

© تمامی حقوق این وبسایت متعلق به دانشکده فناوری های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.