برگزاری اولین و بزرگترین جشنواره دانشجویی علوم و فناوری های نوین در پزشکی

برگزاری اولین و بزرگترین جشنواره دانشجویی علوم و فناوری های نوین در پزشکی

اولین و بزرگترین جشنواره دانشجویی علوم و فناوری های نوین در پزشکی با حضور جمع کثیری از استادان و دانشجویان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشکده فناوری های نوین پزشکی، سه شنبه 27 اردیبهشت 1401، اولین و بزرگترین جشنواره دانشجویی علوم و فناوری های نوین در پزشکی با حضور دکتر حسین قناعتی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ دکتر سعید سرکار، رئیس ستاد توسعه فناوری نانو؛ دکتر حسین قنبری، رئیس دانشکده فناوری های نوین پزشکی و جمع کثیری از استادان و دانشجویان از داخل و خارج دانشگاه برگزار شد. محورهای این جشنواره ارائه پوستر، چکیده پژوهش، اختراعات وابداعات، شرکت های دانش بنیان و ارائه ایده های فناورانه بود.

این جشنواره با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و سرود ملی ایران آغاز شد. در ابتدای مراسم، دکتر حسین قنبری، ضمن عرض خیرمقدم به حاضرین گفت: رسالت دانشکده فناوری های نوین پزشکی، تربیت نیروهای متخصص و فناور و توسعه فناوری های پیشرفته در حوزه سلامت است و به عنوان دانشکده نسل جدید می تواند کانون توسعه فناوری و تربیت فناور باشد. ما با نگاه تحولی در همه حوزه ها، تاکید زیادی بر آموزش های عملی و مهارتی و همچنین آموزش مبانی فناوری داریم و برنامه های آموزشی و کوریکولوم های خود را بر همین مبنا بازنگری خواهیم کرد. در حوزه پژوهشی نیز با رویکرد توسعه پژوهش های کاربردی و هدفمند، جزو اولین دانشکده هایی هستیم که برای پایان نامه محصول محور دستورالعمل نوشته و اولین پایان نامه محصول محور را اجرا کرده ایم. هم اکنون نیز با رویکرد آموزش فناوری و مبانی کسب و کار به دانشجویان برنامه هسته های دانشجویی فناور را تدوین و اجرایی کرده ایم و فضایی در دانشکده به عنوان مرکز نوآوری هسته های دانشجویی فناور راه اندازی کرده ایم. رویکرد ما در دانشکده این است که بتوانیم دانشجوی کارآفرین تربیت کنیم تا نیازی به استخدام و دغدغه ای برای آینده شغلی خود نداشته باشد. در این انجام این رسالت مهم، امید است با همراهی و حمایت رئیس محترم دانشگاه، توسعه و تجهیز زیرساخت های دانشکده و برنامه ریزی منظم برای توسعه همه جانبه فناوری در حوزه سلامت با سرعت بیشتری انجام شود. امروز در این جشنواره ارائه آثار دانشجویان در محورهای ابداعات و اختراعات، ایده بازار، شرکتها و محصولات دانش بنیان، و ابتکارات دانشجویی در حوزه آموزش و پژوهش به داوری گذاشته شده و در نهایت برترین آنها انتخاب خواهند شد.

سپس، دکتر حسین قناعتی سخن خود را این چنین آغاز کرد: هر کس میخواهد مسیر رشد خوبی داشته باشد باید برنامه روشنی داشته باشد. مرحوم استاد کابلی وقتی در سال 70  از آمریکا آمدند گفتند ما باید کاری کنیم که علم و صنعت در پزشکی با هم در ارتباط باشند چرا که ما این کمبودها را در جنگ دیده بودیم. بعد از آن مرکز علم و تکنولوژی پایه گذاری شد. امروز تحولاتی غیر قابل باور در تکنولوژی و رباتیک و جراحی میبینیم.  ما به خود باوری رسیده ایم. یک از مسائلی که من اهمیت میدهم فناوری است . در حال حاضر فضای هکتاری برای ساخت و توسعه شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته ایم  چرا که استراتژی ما حمایت از فناوری و توسعه آن است. نکته بعدی که می خواهم بگویم آینده نگری است. دنیای تکنولوژی با سرعت پیش می رود و ما نیاز به آینده نگری داریم. با امکانات و بودجه کم باید هوشمندانه عمل کنیم. در جنگ نا متقارن باید ضعف دشمن را پیدا کنیم و ضربه بزنیم. تکنولوژی است که ما باید در آن پیشرفت کنیم و هوشمندانه عمل کنیم. همانطور که در علم اقتصاد افراد خبره می دانند چگونه بازار را اداره کرده و موفق شوند. باید آگاه به مسایل روز و سیاست باشیم، باید روانشناس باشیم. نکته آخر اینکه ما در کشور اسلامی زندگی می کنیم که به این کلمه ظلم شده است. تلقی از دین و اسلام در واقعیت متفاوت است در مسیری که آمدیم نتوانسنیم تلقی از دین و عدالت را درست ببینیم لذا باید در نگاهمان بازنگری کنیم. باید نگاهی به شهید سلیمانی و شهدای دیگر بیندازیم. انسان باخدا باعث بهبود وضعیت میشود، زحمت برای سلامت مردم رشد معنوی ایجاد می کند. من کلمه "نمیشود" را نمیشناسم همه چیز شدنی است. اگر انسان الهی فکر کند باعث ارتقای بشریت خواهد بود. دید الهی را تقویت کنید. انسان با نیت قربه الله بهجت و وسعتی در خود ایجاد می کند. در جمع بندی باید بگویم که ان شاالله در این بحرانی امروزی با استقامت و پافشاری دانشگاه علوم پزشکی تهران بتواند پیشتاز و سرآمد در تکنولوژی باشد.

در ادامه مراسم، دکتر سعید سرکار، گفت: واژه های علم و فناوری مانند دو بال یک پرنده هستند. در نگاه اول درخت تنه ایی با شاخ و برگ است اما در نگاهی عمیق تر اگر آن درخت میوه ای می دهد و به ثمر نشسته است در واقع علت آن ریشه ای است که در خاک دارد. با ریشه تغذیه می کند و رشد می کند. ریشه همان علم است و علم فوندانسیون حرکت و اگر علم نباشد رشد ابتر می ماند. اگر ما در مسیر علم حرکت نکنیم در توسعه فناوری به جایی نخواهیم رسید. زمانی می توانیم مرزهای جدید را بپیمانیم که فناوری داشته باشیم وگرنه کپی کار می شویم. با این رفتار مقلد و دنباله رو میشویم و حرف جدیدی نخواهیم داشت که به دنیا ارائه کنیم. مقوله بعدی فناوری است، علم به تنهایی کافی نیست. توانا بود هر که دانا بود، یک زمانی توانایی داشتن سواد بود ولی امروز دیگر این معنا را ندارد. لازمه توانایی دانایی است ولی لزوما هر که دانا شد توانا نیست. اگر توانایی مبتنی بر دانایی باشد رشد و زایش دارد. توانایی هایتان را تقویت کنید و به استادان می گویم که دانشجویان شان را توانا بار بیاورند. البته که وضعیت در پزشکی بهتر از علوم پایه هست. فارغ التحصیل پزشکی فردا می تواند جراحی کند اما در علوم پایه بیشتر دانا تربیت می کنند. دانشجویان ما خوب می فهمند، خوب می بینند، خوب می شنوند ولی دریغ از اینکه کاری انجام بدهند. شما باید از استادان خود بخواهید تا توانا تربیت شوید. مبحث بعدی این است که خلاق باشید. روی هر چالشی فکر بکنید و بیاندیشید و خلاقیت داشته باشید. دانشجویان ما دچار fast information شده اند می دانید که فست فود ضررهایی برای گوارش دارد fast informatin هم همان ضررهایی را برای مغز شما دارد. ماشین حساب که آمد حساب کتاب یادمان رفت. حافظه تلفن باعث شد شماره تلفن دیگر حفظ نیستیم. شما باید فکر بکنید و از مغز خود کار بکشید. دنیا دنیای خلاقیت است. امروزه در حال انتقال به اقتصاد دانش بنیان هستیم و لازمه آن خلاقیت است. واژه بعدی که می خواهم به شما بگویم مسئولیت پذیری است. دانشگاه باید دانشجویان مسئولیت پذیر تربیت کند. امروزه دانشجوی ما احساس بی هویتی می کند و ما استادان مقصریم. شما قربانی تفکر غلطی هستید که فکر کردیم ایرانی بودن در تضاد با اسلامی بودن است. اگر ایرانی و ملیت را بکوبیم اسلام رشد خواهد کرد در صورتی که این تفکری غربی است. هیچ تضادی در ایرانی بودن و اسلامی بودن نیست بلکه این هم مانند دو بال پرنده است که می تواند به پیشرفت مملکت کمک کند. مقام معظم رهبری نیز روی تقویت هویت ملی جوانان تاکید کرده اند. جوان امروز هویت خود را نمی شناسد در صورتی که باید به ژن خود افتخار کنید و با غرور در مملکت خود بمانید. دانشجوی ما روی دوش ملت رشد می کند ولی این را متوجه نیست. برای ملیت خود مسئولیت پذیر باشد و بمانید و ایران خود را بسازید. تفاوت بین قهرمان و پهلوان این است که پهلوان قهرمانی است که با نیت الهی بر سکوی شکوه می ایستد و خدمت به جامعه می کند. ما می توانیم پهلوانان علمی داشته باشیم. سعی کنید به اوج برسید قهرمان بشوید و با خدمت به جامعه خود پهلوان شوید.

بعد از قسمت اول جشنواره، استادان از آثار دانشجویی که شامل پوستر و چکیده پژوهش بودند دیدن و به ارائه آنها را داوری کردند. اجرای موسیقی زنده، اجرای گروه کر دانشگاه علوم پزشکی، استندآپ کمدی و اجرای مسابقه از برنامه های هنری و سرگرمی این جشنواره بود. سپس تعدادی از دانشجویان مدعو، پایان نامه خود را در پنج دقیقه ارائه دادند.

در ادامه مراسم دکتر آذرخش مکری، روانپزشک و عضو هیات علمی گروه روانپزشکی دانشگاه، یک سخنرانی انگیزشی ایفاد کرد.

بعد از پذیرایی و صرف نهار، دکتر رضا فریدی مجیدی، معاون پژوهشی دانشکده فناوری های نوین پزشکی درباره تجربه خود در تاسیس شرکت دانش بنیان، ایده های فناورانه و هسته های دانشجویی فناور صحبت کرد. بعد از آن دکتر محمدرضا منظم، رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت نیز ضمن سخنرانی بر برگزاری این جشنواره در سالهای آتی تاکید کرد.

در پایان به ارائه های برتر در زمینه ثبت شرکت دانش بنیان، پژوهش و ایده های برتر جوایزی اهدا شد.


 

© تمامی حقوق این وبسایت متعلق به دانشکده فناوری های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.