افتتاحیه آزمایشگاه بررسی حرکت (Rodent Movement lab)  دانشکده 

افتتاحیه آزمایشگاه بررسی حرکت (Rodent Movement lab)  دانشکده 

با تلاش گروه علوم اعصاب و مطالعات اعتیاد و حمایت هیات رئیسه دانشکده فناوری های نوین پزشکی آزمایشگاه بررسی حرکت (Rodent Movement lab) افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشکده فناوری های نوین پزشکی، 12 اردیبهشت 1402، مصادف با روز معلم، با تلاش گروه علوم اعصاب و مطالعات اعتیاد و حمایت هیات رئیسه دانشکده فناوری های نوین پزشکی؛ آزمایشگاه بررسی حرکت (Rodent Movement lab) افتتاح شد. در این مراسم دکتر حسین قنبری، رئیس دانشکده به همراه دکتر رضا فریدی مجیدی، معاون پژوهشی دانشکده، دکتر غلامرضا حسن زاده، مدیر گروه علوم اعصاب و مطالعات اعتیاد و تصویربرداری پزشکی، اعضای هیات علمی و دانشجویان این گروه حضور داشتند.

دکتر حسن زاده در مقدمه این مراسم گفت: کنترل حرکت یکی از مهمترین وظایف سیستم عصبی است. بنابراین بررسی حرکت در شناسایی وضعیت های پاتولوژیک بسیار کمک کننده می باشد. ضمن تشکر از حمایت های هیات رئیسه دانشکده برای اختصاص فضا، تجهیز و راه اندازی این آزمایشگاه،‌ بسیار مفتخریم که در مناسبت روز معلم آزمایشگاه بررسی حرکت را با حضور رئیس و اعضای هیات رئیسه افتتاح می کنیم. 

دکتر قنبری، رئیس دانشکده و دکتر فریدی مجیدی،‌ معاون پژوهشی این دانشکده پس از افتتاح این آزمایشگاه؛ از بخش های مختلف آن، تجهیزات و کارکردهای آنها بازدید کردند.

دکتر مریم زحمت کش، عضو هیات علمی گروه علوم اعصاب و مطالعات اعتیاد این دانشکده در معرفی بخش های مختلف این آزمایشگاه گفت: در این آزمایشگاه بساط تحقیقاتی ربات آزمایشگاهی ارزیابی مدل حرکتی رفتاری رانندگی در جوندگان با استفاده از میکروکنترلر های متن باز و قابل توسعه که با الگوریتم های پردازش سیگنال و هوش مصنوعی، برای ارزیابی مهارت حرکتی و مهارت رانندگی راه اندازی شده است. این ربات ارتقای مدل توسط ماژول های مختلف امکان ارزیابی و تحلیل ریزحرکات را به وسیله ی تکنیک های بینایی ماشین و همچنین امکان بررسی رفتارهای پیچیده در پارک های طراحی شده به عنوان محیط غنی را فراهم می کند. در ضمن بررسی و مقایسه مدل های سالم دربرابر پاتولوژی های مختلف حرکتی رفتاری، گامی هرچند کوچک در راستای افزایش فهم ما از مکانیسم های پاتولوژیک و توسعه راهکارهای موثر در درمان بیماری های نورولوژیک خواهد بود. 

دکتر آناهیتا ترکمان بوترابی،‌ عضو هیات علمی گروه علوم اعصاب و مطالعات اعتیاد این دانشکده در معرفی بخش دیگر آزمایشگاه گفت: در این آزمایشگاه همچنین تست استاندارد روتارود برای بررسی وضعیت motor coordination ، Pole test به منظور ارزیابی هماهنگی حرکتی و برادی کینزی، Bar test برای بررسی حالت کاتالپتیک با ثابت بودن وضعیت و بررسی اشکال در شروع حرکت ، Beam walking test ، برای بررسی آکینزی ، برادی‌کینزی و عدم تعادل وضعیتی در جوندگان و آزمایش رفتاری ارزیابی عملکرد سیستم دوپامینرژیک در مدل های حیوانی بیماری پارکینسون (Apomorphine-induced rotation test ) راه اندازی شد. 

در ادامه بازدید، اعضای گروه توضیح دادند که دستگاه تردمیل جوندگان جهت اجرای تست های ورزش و استقامت در حیوانات آزمایشگاهی نیز در این آزمایشگاه وجود دارد. دستگاه تردمیل موش آزمایشگاهی به کمک نوار نقاله گردان لاستیکی قابلیت حرکت منظم در مسیر صاف با قابلیت تغییر شیب را برای حیوان ایجاد می کند. سیستم مانیتورینگ دستگاه قابلیت تنظیم پارامتر های سرعت دستگاه و زاویه شیب دستگاه وتنظیم فرکانس و ولتاژ شوک در ابتدای مسیر حرکت را به محقق میدهد.

در پایان این افتتاحیه، هیات رئیسه با اعضای هیات علمی و دانشجویان این گروه عکس یادگاری گرفتند.

 

© تمامی حقوق این وبسایت متعلق به دانشکده فناوری های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.