گروه نانو فناوری پزشکی

گروه نانو فناوری پزشکی

تاریخچه

تلاش بشریت در طول تاریخ همواره در جهت بقای خود و اکوسیستمی است که در آن زندگی می کند . شکل گیری کسب و کارهای گوناگون نیز با همین هدف انجام شده است. بعضی از مشاغل هدفشان ارتقای کیفیت بقا و گروهی نیز بدنبال افزایش کمیت آن هستند. یک صنعتگر، یک معلم ، راننده و یا منشی یک دفتر، همه و همه تلاش می کنند با ارائه خدمات خود کیفیت و رفاه را در زندگی افزایش دهند . اما شغل پزشکی و مشاغل وابسته و اساتید و دانشجویانی که در این حوزه فعالیت می کنند ، نه تنها به بهبود کیفیت بقا کمک می کنند  بلکه افزایش طول عمر و کمیت آن برایشان در الویت اول است. افزایش عمر عزیزی که دچار بیماری صعب العلاجی شده است حتی برای یک روز غنیمت بزرگی است و اگر این امر به درمان قطعی منجر شود چه موهبتی توان برابری با آن را خواهد داشت؟! 

مطمئناً حرفه های مرتبط با پزشکی این وظیفه خطیر را بعهده دارند و در این بین رشته نانو فناوری پزشکی نقش ممتازی را  ایفا می کند. بر همین اساس گروه ما خود را موظف می داند با بهره گیری از دانش و فناوری نانو و با استفاده از اساتید مجرب و متعهد، دانشجویان را به شناخت مشکلات و خطرهای تهدید کننده سلامت تشویق و با هدایت پروژه های تحقیقاتی و پایان نامه های هدفمند و ساخت ابزارها و سامانه هایی در  مقیاس نانو به رفع این خطرات ترغیب نماید. 

از سوی دیگر با توجه به نیاز مراکز تحقیقاتی و بالینی در برگزاری دوره های آموزشی با کمک گروه های علوم پایه، نیاز شدیدی برای ارتباط یافتن بخش بالینی با تحقیقات علوم پایه احساس می شد. با راه اندازی تیم های چند عضوی تحقیقاتی، تحقیقات پایه ای از قبیل فرمولاسیون نانوداروها، راه اندازی مراکز تشخیص درمانی مبتنی بر نانوطب و کارخانجات تولید محصولات نانوپزشکی مورد توجه قرار گرفته است. از این رو تربیت و توسعه دانش آموختگان در مقاطع تحصيلات تکمیلی نظیر کارشناسی ارشد و دكتري تخصصي (PhD) الزامی به نظر می رسید.

بر همین اساس مجوز رشته نانوفناوری پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد، با ارزیابی دبیرخانه علوم پایه پزشکی، در سال 1385 صادر شد و به­دنبال آن در سال 1386 مجوز اولین دوره دکتری تخصصی(PhD) نانوفناوری پزشکی نیز صادر شد. در حال حاضر گروه نانوفناوری پزشکی دانشکده فناوریهای نوین پزشکی با پذیرش 9 دوره دانشجوی کارشناسی ارشد و 8 دوره دانشجوی دکترای تخصصی (PhD) در پی معرفی خود به عنوان یکی از گروه های آموزشی مطرح در سطح کشور و منطقه است. تعداد دانشجویان در حال تحصیل در گروه ما تا پایان سال 1393 در مقطع کارشناسی ارشد 36 نفر و در مقطع دکترای تخصصی (PhD) 38 نفر می باشند.

اهداف و رسالت

تربيت نيروي متخصص مورد نياز كشور در مقاطع كارشناسي ارشد و دکترای تخصصی در زمينه نانوفناوری پزشکی، انجام پژوهش­هاي بنيادي و كاربردي به منظور خلق دانش و ثروت و ارائه خدمات و مشاوره های تخصصی به سازمانها و مراکز دولتی و خصوصی از اهداف این رشته­ی تحصیلی است.

رسالت ما عبارت است از مشاركت در توسعه و بهبود سلامت جامعه و ارتقاء موقعيت علمي دانشگاه درعرصه هاي ملي و بين المللي از طريق ايجاد بستر و فضاي مناسب براي يادگيري و آموزش دانش و فناوريهاي نوين پزشكي به دانشجويان. همچنین تربیت دانش آموختگانی که بتوانند در ابعاد آموزشی، پژوهشی، مشاوره ای، تولیدی و خدمات پزشکی با رویکرد فناوری نانو انجام وظیفه کنند. ما با بهره گيري از منابع و امكانات روز دنيا براي انجام پژوهشهای بنيادي و كاربردي در برقراري ارتباط فعال با سياستگذاران و متوليان پژوهش و فناوري كشور می­کوشیم.

ما بر آن هستيم تا با جذب دانشجويان با استعداد و ارائه برنامه هاي مدون آموزشي و نيز توسعه و ارتقاي امر تحقيق و نهادينه کردن پژوهش های کاربردی، به عنوان يكي از دانشكده هاي مؤثر و برتر در سطح ملي و بين المللي، با استفاده از فناوریهای نوين در تولید علم و ثروت در خدمت ارتقاي سلامت جامعه باشيم

© تمامی حقوق این وبسایت متعلق به دانشکده فناوری های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.